دستگاه چاپ فلکسو

چاپ فلکسو یعنی چه؟

در سال های اخیر راه و روش های گوناگونی به منظور چاپ روی کارتن به وجود آمده است اما آیا تمامی این روش ها جزء بهترین راه های چاپ کارتن محسوب می شوند یا خیر؟

یکی از روش های پرکاربرد و صحیح چاپ، چاپ فلکسو است که در اکثر کارگاه های کارتن سازی و حتی مراکز چاپ مورد استفاده قرار میگیرد.

چاپ فلکسو درواقع نوعی چاپ است که در آن یک صفحه انعطاف پذیر به نام کلیشه که ازجنس ژلاتین است با ورق کارتن تماس دارد. این روش به خاطر انعطاف کلیشه، فلکسو نام گذاری شده است. از چاپ فلکسو به صورت گسترده برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

در چاپ فلکسو یک کلیشه انعطاف پذیر مانند فیلم و زینک وجود دارد که این کلیشه را به دستگاه چاپ فلکسی چسبانده و به راحتی قابل نصب می باشد.

دستگاه فلکسو

تاریخچه دستگاه فلکسو

اولین دستگاه و ماشین چاپ در سال 1890 میلادی در انگلستان به تولید رسید و در دهه 1900 میلادی در اکثر چاپخانه ها از صفحات لاستیک و آنیلین نفت استفاده می شد و به همین دلیل این شیوه به چاپ آنیلین معروف شد.

در سال 1920 میلادی در آلمان ماشین آلات چاپ دیگری با قابلیت چاپ فلکسو طراحی و ساخته شد و به نام چاپ پلاستیکی مشهور گردید.

چاپ فلکسو در سال 1950 میلادی بر سر زبان ها افتاد و بدین ترتیب بود که امکان تهیه و تولید فرم هایی از جنس پلاستیک فراهم شد. یجالب است بدانید که این پلاستیک ها به بخشی از طیف نور حساسیت داشتند.

روش چاپ فلکسو در سال 1990 با چاپ بر روی کیسه های کاغذی و پاکت شروع به کار کرد و هم اکنون بر روی هر نوع سطحی چاپ می شود. روش فلکسو بعنوان یکی از روش های چاپ ساده و آسان به شمار می رود و سیستم تغذیه آن به شکل رول است و در این دستگاه از سیستم مرکب دان ساده استفاده می شود.

از سال 1990 تا به حال در دستگاه های چاپ فلکسو پیشرفت های زیادی صورت گرفته است و به عنوان نمونه می توان به صفحات چاپ فتوپلیمر اشاره کرد که سبب ارتقاء مواد اولیه و روش تولید صفحات می شود.

دستگاه چاپ فلکسو تمام اتوماتیک

ماشین آلات چاپ فلکسو اتوماتیک کارتن بسیار متفاوت اند و از نطر ظاهری تقریبا شبیه به یکدیگر هستند اغما از نظر کاربرد و ساخت کارتن بسیار متفاوت هستند زیرا دستگاه های چاپ معمولا با سرعت بالا کار میکنند. به عنوان مثال با بعضی از دستگاه های چاپ کارتن نمیتوان با سرعت بالا اقدام به تولید کارتن نمود زیرا خطا و ضایعات کارتن افزایش میابد.

طبیعتا دستگاه هایی که توان تولید کارتن با سرعت بالا و بدون خطا را دارند قیمت بالاتری دارند. قابل توجه است که هر دستگاهی قیمتی و بهایی دارد. درحقیقت ماشین آلات کارتن سازی آکبند هم بعضی از عیوب را دارند ولی قیمت دستگاه های چاپ کارتن با یکدیگر متفاوت هستند.

اما برای شروع کارتن سازی پیشنهاد می شود از دستگاه چاپ زنجیری استفاده کنید به این دلیل که قیمت دستگاه های فلکسو بسیار بالاست و برای شروع نیازی به آن نخواهید داشت.

موارد استفاده از چاپ فلکسو

 • چاپ فلکسو روی کارتن
 • چاپ فلکسو روی کاغذ دیواری
 • چاپ فلکسو روی لفاف بسته بندی
 • چاپ فلکسو روی مجله و روزنامه
 • چاپ فلکسو روی نایلون و نایلکس
 • چاپ فلکسو روی بسته بندی مواد غذایی
 • چاپ فلکسو روی کتاب و فرم اداری
 • چاپ فلکسو روی فویل و سلفون
 • چاپ فلکسو روی لیبل
 • چاپ فلکسو روی پاکت
 • چاپ فلکسو روی ساک کاغذی و پلاستیکی

نحوه چاپ با دستگاه فلکسو

همانطور که گفتیم دستگاه های چاپ فلکسو دارای کلیشه ای برجسته بوده و عملکرد این کلیشه به این ترتیب است که ناحیه هایی که باید چاپ شوند بالاتر از ناحیه هایی که چاپ نمی شوند قرار می گیرد و پس از قرارگیری کلیشه عکس ها و نوشته ها با استفاده از موادی نظیر لاستیک یا فتوپلیمری قالب گیری شوند و پس از آن کلیشه را در جای مناسب خود یعنی غلطک مخصوص نصب می کنند.

در قسمت پشت غلتک مربوط به کلیشه غلکی که آغشته به رنگ است نصب می گردد و این غلطک رنگی به صورت کامل به کلیشه چسبانده می شود و به این ترتیب رنگ مورد نظر به کلیشه منتقل می شود. در نهایت این رنگ به همراه عکس و نوشته های مورد نظر بر روی سطح مورد نظر چاپ می شوند.

دستگاه چاپ فلکسو

قسمت های دستگاه چاپ فلکسو

هر نوع دستگاهی از بخش های مختلفی تشکیل شده است که سبب می شود یک دستگاه به طور کاملا منظم و مرتب فعالیت کند. به همین دلیل می توان گفت که دستگاه چاپ فلکسو از چهار بخش اصلی به نام های زیر تشکیل شده است :

 1. رول باز کن
 2. برج های چاپ
 3. خشک کن
 4. رول جمع کن

دستگاه فلکسو چاپ کارتن

کارتن ماشین علاوه بر خرید و فروش دستگاه های کارتن سازی فعالیت گسترده و بزرگی در زمینه فروش انواع دستگاه کارتن سازی و جعبه سازی ایرانی مانند : چاپ فلکسو احمدی، چاپ فلکسو باقری و … دارد.

کارتن ماشین با بیش از 2 دهه تجربه در زمینه خرید و فروش و ساخت دستگاه های کارتن سازی و جعبه سازی و تعمیر انواع دستگاه های کارتن سازی و جعبه سازی در خدمت شما همکاران کارتن ساز و جعبه ساز می باشد.

فروش دستگاه فلکسو | خرید دستگاه فلکسو

جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید و فروش دستگاه فلکسو باما درتماس باشید

09127626321

021-36167600

021-36168600

2 دیدگاه‌

 • کارتن سازی برتر
  ارسال شده 1 شهریور 1399 7:44 ق.ظ 0Likes

  برای خرید دستگاه کارتن سازی از کجا باید شروع کنم؟

  • farshad
   ارسال شده 2 شهریور 1399 7:48 ق.ظ 0Likes

   باسلام، لطفا تماس بگیرید

پاسخ بدهید